Strzałka

Zabawki ułatwiające zasypianie - 6 propozycji

Zabawki ułatwiające zasypianie - 6 propozycji
   20.06.2022
Zabawki ułatwiające zasypianie - 6 propozycji

Wielu rodziców marzy o tym, by usypianie maluszka było łatwe i szybkie. Jest na to kilka sposobów. Poznaj zabawki, które pomogą Twojemu dziecku spokojnie zasnąć.    

Jak usypiać dziecko bez płaczu? 

Każdy maluch najbardziej lubi zasypiać blisko mamy lub taty, słyszeć bicie serca i czuć ich ciepło. Dlatego najlepszym sposobem, żeby dziecko szybko zasnęło, jest po prostu wziąć je w ramiona. Nie trzeba kołysać niemowlaka, można też chodzić spokojnie lub po prostu usiąść i głaskać dziecko po policzku albo po główce. 

Drugim bardzo dobrym sposobem jest usypianie dziecka w chuście albo w nosidełku. Tutaj także nie musisz kołysać szkraba, wystarczy spokojny chód i cisza, które ukołyszą go do snu.  

Trzecią metodą godną polecenia, jest spokojnie, powolne kołysanie na dmuchanej piłce do ćwiczeń. Będzie idealna dla mam, które chcą szybko powrócić do formy po porodzie, bo przy okazji ćwiczą biodra i kręgosłup. 

Ale co zrobić w sytuacji, kiedy chcesz, by dziecko zasnęło w łóżeczku? Niewiele maluchów jest w stanie zasnąć, w ten sposób. Po pierwsze dlatego, że nie czuje się bezpiecznie bez mamy i taty. Niemniej jednak, jeśli chcesz spróbować, najlepiej stopniowo przyzwyczajać malucha i powoli oddalać się od łóżeczka. Możesz także spróbować zabawek, które ułatwiają zasypianie. Twoje dziecko, dzięki tym praktycznym gadżetom zaśnie spokojnie, a Ty zyskasz sporo czasu.      

Zabawka ułatwiająca zasypianie - jaka powinna być?

Przytulanki i pluszowe zwierzątka to pierwsze zabawki, które otrzymują maluchy. Wybierając zabawki dla niemowlaka, koniecznie zwróć uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Nie powinny uczulać dziecka ani zawierać małych elementów, które mogłyby się odczepić, odłamać albo odkleić. 

Zabawki ułatwiające zasypianie dla niemowląt powinny przypominać warunki panujące w brzuchu matki, w jej objęciach albo… pachnieć mamą! Dlatego dobrym pomysłem będzie włożenie do łóżeczka pluszaków, które emitują ciche bicie serca, takich, które mama nosiła przy sobie, albo emitujących biały lub różowy szum.

Szumiąca zabawka - jak działa? 

Wielkim przebojem i bestsellerem wśród rodziców są zabawki emitujące szum: takie jak na przykład Szumiący miś z lampką Moonie czy Króliczek Moonie cloud. Zabawki te odtwarzają prawdziwe nagrania naturalnych różowych szumów i bicia serca, które maluszek słyszy w brzuchu mamy. 

Na rynku dostępne są także zabawki odtwarzające kojący szum fal czy dźwięki wielorybów i delfinów, jak na przykład szumiący wieloryb albo kołysanki - na przykład nosorożec z pozytywką.

Dźwięki, które wydają zabawki oraz wygrywane przez nie delikatne, ciche melodie pozwalają dziecku wyciszyć się przed zaśnięciem i poczuć bezpiecznie. Dodatkowo ich szumy skutecznie wygłuszają dźwięki z otoczenia, dzięki czemu codzienne, domowe hałasy nie wybudzają maluszka ze snu. 

Czy szumiś rzeczywiście pomaga w zasypianiu?  

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Dlaczego tak się dzieje? Zanim Twoje dziecko przyszło na świat, słyszało monotonny szum wydawany przez wody płodowe i pracujące narządy. Dlatego też, jednostajne dźwięki o podobnym natężeniu, jak na przykład cichy odgłos odkurzacza, suszarki do włosów czy pralki, są w stanie uspokoić dziecko i przypomnieć mu jak czuło się w brzuchu matki. Takie samo zadanie pełnią zabawki emitujące biały lub różowy szum, jak na przykład szumiś

Oczywiście należy pamiętać, aby wyłączyć zabawki, kiedy dziecko na dobre uśnie, ale to możesz zrobić z poziomu aplikacji, bez podchodzenia do łóżeczka i ryzyka wybudzenia maluszka.      

Metody usypiania dziecka, które się nie sprawdzają  

Jedną z metod najczęściej używanych w dawnych czasach, jest zostawić bobasa w łóżeczku, żeby się “wypłakał.” Szczęśliwie odeszła już do lamusa, jako powodująca traumy i rzutująca na późniejsze relacje z rodzicami. Nic dziwnego, małe dziecko uczy się przy okazji, że jego prośby o uwagę i próby przywołania rodzica nie odnoszą skutku. Dlatego jeśli Twój noworodek płacze, a Ty usłyszysz radę, by pozostawić go samego w łóżeczku, zupełnie zignoruj te słowa. 

Wiadomo także, nie od dziś, że ssanie piersi matki uspokaja dziecko. Jednak jeśli karmisz butelką, nie będziesz w stanie wyczuć, kiedy maluch zasnął i przestał połykać pokarm. Noworodek może się zakrztusić i zadławić, dlatego kiepskim pomysłem jest usypianie podczas karmienia. 

Maluch nie chce spać? Być może jest mu zwyczajnie zbyt gorąco. Chociaż ciasne zawijanie szkraba, na przykład kocykiem albo otulaczem sprawi, że będzie czuł się bezpiecznie, zadbaj, by do snu ubierać go wyłącznie w proste, przewiewne ubranka z miękkich, naturalnych tkanin.   

Zabawki do usypiania - najczęstsze błędy w używaniu 

Zabawki do usypiania to wspaniałe gadżety, które mogą ułatwić wieczorne zmagania z maluchem, który lubi sobie popłakać zanim zaśnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach: 

  • Szumu nie powinno się puszczać dłużej niż przez godzinę, 
  • Urządzenie musi znajdować się w pewnej odległości od główki malucha,
  • Szum powinien być jak najcichszy, by nie wpłynął negatywnie na słuch niemowlęcia.  

Maluchy, dokładnie tak jak dorośli ludzie, mogą mieć zły dzień, być marudne i zwyczajnie nie chcieć zasnąć. Dlatego, jeśli inne metody usypiania dziecka nie działają, możesz pomóc mu spokojnie zasnąć, posługując się odpowiednio dobranymi zabawkami ułatwiającymi zasypianie. Zabawki do usypiania to szeroka grupa. Czy będzie to szumiąca przytulanka, taka jak szumiś, pozytywka, bądź karuzela, to świetne gadżety, które w razie potrzeby pomogą Ci uśpić dziecko bez płaczu. Pomagają w zasypianiu, wyciszeniu, pozwalają maluszkowi poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz pomocy w doborze przytulanek i akcesoriów dla swojego dziecka, albo poszukujesz idealnego prezentu, wpadnij na do nas na elemele.com.pl.   

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password