Strzałka

Suplementacja w ciąży

Suplementacja w ciąży
   27.09.2021
Suplementacja w ciąży

Dlaczego w okresie ciąży kobieta potrzebuje dodatkowej suplementacji? Jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne dla przyszłej mamy i noszonego pod sercem maleństwa? Zajrzyj i dowiedz się więcej o suplementacji w ciąży z naszego artykułu.

Czy potrzebna jest dodatkowa suplementacja w ciąży i dlaczego?


Ciąża to wyjątkowy, ale jednocześnie wymagający okres w życiu kobiety. Organizm przyszłej mamy musi podjąć nie lada wysiłek, a co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie nie tylko na energię, którą trzeba mu dostarczyć, lecz również na witaminy i minerały niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania oraz wzrostu i rozwoju dziecka. Idealnym rozwiązaniem jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych poprzez stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Jednak nie oszukujmy się, jest to zadanie niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Na szczęście z pomocą przychodzą nam suplementy, dzięki którym możemy uzupełnić wszelkie braki.

Jakie witaminy należy suplementować w ciąży? 


W czasie, kiedy kobieta spodziewa się dziecka zapotrzebowanie na niektóre witaminy, wzrasta w znaczący sposób, a ich prawidłowy poziom ma szczególne znaczenie na bezproblemowy przebieg ciąży i rozwój maleństwa. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) kluczowe znaczenie mają: kwas foliowy, witamina D, kwasy DHA oraz jod, a także w niektórych przypadkach żelazo. Dlaczego ich rola jest taka ważna? I jaką ilość należy suplementować? Przyjrzyjmy się im po kolei.

suplementacja w ciąży

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest niezbędny każdej komórce naszego ciała - reguluje ich wzrost i funkcjonowanie, ponieważ uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Co za tym idzie, foliany są odpowiedzialne za właściwy rozwój i wzrost płodu. Ludzki organizm syntetyzuje kwas foliowy w niedostatecznej ilości, a jego dostarczanie z pożywienia również nie jest wystarczające. Niedobór kwasu foliowego w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, rozszczepu wargi i podniebienia oraz zespołu Downa. Wystąpić mogą też inne powikłania, dlatego jego odpowiednia podaż jest tak istotna. Tak naprawdę suplementacja kwasu foliowego zalecana jest dla wszystkich kobiet, które dopiero planują zostać mamusiami i wynosi w tym przypadku 400mcg/dobę. Natomiast w czasie ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta i w I trymestrze jest to 400-800mgc/dobę, a od II trymestru aż do okresu laktacji 600-800mgc/dobę.

Witamina D3

Wszyscy wiemy jak tak zwana witamina słońca, jest ważna dla naszego organizmu, a jakie jest jej znaczenie w ciąży? Witamina D pomaga budować silne kości i mięśnie, dlatego jej niedobór w czasie ciąży może prowadzić do szeregu chorób u dziecka takich jak hipokalcemia noworodków, krzywica czy osteomalacja. U kobiet w ciąży oraz okresie karmienia piersią zaleca się suplementację witaminy D3 w dawce 1500-2000m.j./dobę.

Kwasy DHA

W grupie kwasów OMEGA szczególne miejsce zajmuje kwas dokozaheksaenowy (DHA), który potrzebny jest dziecku nie tylko w okresie płodowym, ale także w czasie jego wzrostu i rozwoju już po narodzeniu. Dzieje się dlatego, ponieważ stanowi ważny budulec mózgu i siatkówki oka. Nie bez znaczenia jest też dla przyszłej mamy, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej oraz stanu przedrzucawkowego. Rekomendowana suplementacja kwasu DHA w ciąży wynosi minimum 200mg/dobę, a w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu 1000mg/dobę.

Jod

Pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które zapewniają równowagę całego organizmu. W czasie ciąży zapotrzebowanie na jod wzrasta, ponieważ kobieta musi produkować więcej tyroksyny, której początkowo płód nie jest w stanie sam wytworzyć. Hormony tarczycy mają znacząca rolę w dojrzewaniu komórek i tkanek, zwłaszcza istotne jest ich oddziaływanie na komórki nerwowe nowego organizmu. Warto też wiedzieć, że regulują one laktację u matki. Ilość jodu, jaką należy suplementować w ciąży to 150-200mcg/dobę, natomiast 290mcg/dobę w okresie laktacji.

Żelazo

Jeśli chodzi o suplementację żelaza, nastąpiła ostatnio zmiana, która nie rekomenduje przyjmowania tego pierwiastka, kiedy wyniki są w normie. Zaleca się przyjmowanie żelaza w przypadku, gdy stwierdzona jest niedokrwistość wynikająca z jego niedoboru.

Poza wymienionymi witaminami i pierwiastkami warto zwrócić również uwagę na wapń, magnez i potas. Jednak zawsze należy pamiętać, aby suplementację dobierać pod okiem lekarza, który na podstawie badań dostosuje ją do Waszych indywidualnych potrzeb.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password