Strzałka

Poród naturalny co musisz wiedzieć?

Poród naturalny co musisz wiedzieć?
   25.08.2021
Poród naturalny co musisz wiedzieć?

Co to jest poród naturalny?


Zgodnie z definicją podawaną przez Światową Organizację Zdrowia jest to poród spontaniczny, niskiego ryzyka w momencie rozpoczęcia i utrzymujący taki stopień przez cały czas trwania porodu. Noworodek rodzi się w sposób spontaniczny z położenia główkowego, pomiędzy ukończonym 37. a 42. tygodniem ciąży. Po porodzie matka i noworodek są w stanie dobrym. Poród naturalny powinien być porodem aktywnym. Oznacza to, że podczas porodu kobieta rodząca powinna wykonywać ćwiczenia wspomagające schodzenie główki do dna miednicy, przybierać różne pozycje pozwalające na szybszy postęp porodu oraz wspomagające działanie przeciwbólowe, prowadzić świadome oddychanie.

Poród fizjologiczny, czyli naturalny powinien przebiegać z jak najmniejszą interwencją medyczną. Do takich działań zaliczamy np. amniotomię, czyli przebicie pęcherza płodowego, stymulację czynności skurczowej np. oksytocyną, nacięcie krocza czy podaż leków przeciwbólowych. Poród odbywający się z wyżej wymienionymi lub innymi działaniami medycznymi nazywamy porodem drogami natury. Jeśli poród nie wymaga podaży leków wzmacniających skurcze czy zastosowania kleszczy lub próżnociągu położniczego możemy mówić o porodzie siłami natury. 

Jak przebiega poród naturalny?


Aby w pełni zrozumieć, na czym polega poród naturalny, należy rozłożyć go na czynniki pierwsze. Poród fizjologiczny składa się z 4 okresów porodu.

I okres porodu

Podczas ciąży fizjologicznej szyjka macicy jest zamknięta, co umożliwia dziecku bytowanie w macicy. Aby dziecko mogło przyjść na świat szyjka macicy musi otworzyć się na okrąg o średnicy 10 cm. Pierwszym etapem porodu jest wystąpienie regularnych (co 10 minut) lub zmierzających do regularności skurczów macicy, które mają działanie rozwierające na szyjkę macicy.  

Rozwieranie szyjki macicy u kobiet rodzących po raz pierwszy różni się od rozwierania u wieloródek. Różnica polega na tym, że u pierwiastek w pierwszej kolejności rozwiera się ujście wewnętrzne szyjki macicy, a następnie ujście zewnętrzne, natomiast u wieloródek obydwa ujścia rozwierają się jednocześnie – z tego powodu drugie i kolejne z rzędu porody bardzo często są szybsze niż pierwsze. Ten okres porodu może trwać nawet do 14 godzin u kobiety rodzącej po raz pierwszy i do 8 godzin u kobiety rodzącej drugi i kolejny raz. Oczywiście nie jest to reguła a każdy poród jest inny, są to tylko okresy orientacyjne.

0-3 cm rozwarcia

Skurcze w tej fazie są łagodne, nieregularne lub dopiero dążące do regularności. Przerwy międzyskurczowe są dosyć długie. W tym czasie możesz iść pod prysznic, przespać się i przygotować do szpitala.

3-5 cm rozwarcia

Skurcze będą się pojawiać co około 3-5 minut, będą trwały około 30 sekund, a ich siła będzie umiarkowana. Z czasem będą stawać się mocniejsze, dłuższe i częstsze. Możesz odczuwać bóle w okolicy lędźwiowej.

5-7 cm rozwarcia

Skurcze mogą występować nawet co 2 minuty, trwają około minuty i są już dosyć bolesne. Możesz spróbować iść pod prysznic, który również ma działanie łagodzące ból. W tej fazie najczęściej pęka pęcherz płodowy.

8-10 cm rozwarcia

Skurcze pojawiają się co 1-3 min, są długie i bolesne. Kiedy główka dziecka zejdzie odpowiednio nisko, zaczniesz odczuwać parcie i wejdziesz w drugi okres porodu. Podczas tego okresu porodu fundamentalne znaczenie ma aktywność fizyczna. Dzięki ruchowi rodząca znacznie może przyśpieszyć proces rozwierania szyjki macicy. Ruch jest także niefarmakologiczną metodą łagodzenia bólu. Opiszemy poniżej kilka przykładów pozycji, ale jest ich o wiele więcej, więc każda kobieta znajdzie wygodną pozycję dla siebie.

Kręcenie biodrami na piłce 

W pozycji siedzącej w lekkim rozkroku możemy kręcić biodrami w kółko lub ósemki. Dobrze jest mieć przed sobą coś do podparcia – może być to łóżko porodowe lub krzesło.

Skakanie na piłce 

W pozycji jak do kręcenia biodrami na piłce – podczas skurczu podskakujemy na piłce. 

Przysiady z podporą 

Podczas przerwy międzyskurczowej spacerujemy, w momencie nadchodzenia skurczu wykonujemy przysiad – najlepiej oprzeć się o ścianę, drabinkę czy krzesło. Wraz z narastaniem siły skurczu pogłębiamy przysiad. 

Siedzenie w klęku 

Siadamy na piętach w szerokim rozkroku, dłońmi opieramy się o podłogę, ręce wyprostowane i pochylamy się do przodu.

poród naturalny co warto wiedzieć

II okres porodu

Jest to czas, aby twoje dziecko pojawiło się już na świecie. Może on trwać do 2 godzin, a w przypadku gdy korzystałaś ze znieczulenia zewnątrzoponowego – do 3 godzin. W tym okresie porodu najważniejszym twoim zadaniem jest parcie i prawidłowy oddech. Będziesz odczuwać potrzebę parcia, możesz odczuwać także pieczenie w kroczu. Parcia nauczy Cię położna prowadząca poród, możesz także nauczyć się parcia na szkole rodzenia czy edukacji przedporodowej. W przerwie pomiędzy skurczami powinnaś się zrelaksować i regenerować siły. Podczas przechodzenia przez kanał rodny twoje dziecko musi wykonać dwa obroty, aby mu to umożliwić, musisz słuchać instrukcji położnej. Poprowadzi Cię ona przez poród i pomoże przyjść Twojemu dziecku na świat. II okres porodu kończy się z chwilą kiedy maluszek jest już na świecie. W tej chwili powinnaś dostać maleństwo na klatkę piersiową.

III okres porodu

Podczas III okresu porodu będziesz musiała urodzić łożysko. Aby to zrobić, położna w odpowiedniej chwili poprosi Cię, abyś kaszlnęła lub poparła. Gdy łożysko wraz z błonami płodowymi oraz pępowiną się urodzi, położna sprawdzi jego kompletność. Jeśli jesteś ciekawa wyglądu łożyska, nie bój się o to zapytać, możesz zobaczyć, jak wygląda!

IV okres porodu

Jest to czas obserwacji Ciebie oraz dziecka na Sali porodowej. Trwa on 2 godziny, następnie zostaniesz przewieziona na oddział położnictwa. Jeśli twoje krocze wymaga zaopatrzenia np. w wyniku nacięcia lub pęknięcia krocza zostanie to zrobione w tym okresie. Będziesz miała sprawdzane krwawienie oraz wysokość dna macicy. Po zakończeniu IV okresu porodu rozpoczniesz połóg.

Jak przygotować się do porodu naturalnego?


Poród jest nieprzewidywalny, dlatego nawet najlepsze przygotowanie nie zagwarantuje Ci, że wszystko pójdzie tak, jak zaplanowałaś. Przygotowanie do porodu na pewno zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, będziesz wiedzieć, jak przebiega poród, co ma wpływ na lepsze przeżycie tego wydarzenia. Czas poświęcony na przygotowania pozwoli Ci zyskać dużo praktycznej wiedzy i na pewno nie będziesz tego żałować. Warto skonstruować sobie także plan porodu.

Każdej kobiecie ciężarnej przysługuje prawo do korzystania z edukacji przedporodowej. Są to indywidualne spotkania z położną pracującą w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Poruszy ona z Tobą wiele zagadnień takich jak dolegliwości ciążowe i sposoby radzenia sobie z nimi, opieka nad noworodkiem, przygotowanie do karmienia piersią czy właśnie przygotowanie do porodu, metody łagodzenia bólu podczas porodu. Odpowie na wszelkie twoje pytania i wątpliwości. Po porodzie taka położna będzie przychodzić do Ciebie na wizyty patronażowe, dlatego dobrze jest zbudować z taką osobą więź już przed narodzinami dziecka. Zbudowanie zaufania i relacji sprawi, że będziesz czuła się bezpieczniej. Bezpłatne wizyty w ramach edukacji przedporodowej przysługują Ci od 21 tygodnia ciąży. Od 21 tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży - 1 wizyta tygodniowo. Od 32 tygodnia ciąży do porodu - 2 wizyty tygodniowo. Z edukacji przedporodowej możesz korzystać w każdej ciąży, niezależnie czy jest to twoja pierwsza, czy trzecia ciąża. Temat porodu naturalnego oraz przygotowania do niego jest bardzo obszerny. W celu zapoznania się z wszelkimi informacjami polecamy wizyty w szkole rodzenia, edukację przedporodową czy skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem.

W naszym sklepie internetowym zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla przyszłych mam. Sprawdź koniecznie takie działy jak: KsiążkiWyprawka oraz Akcesoria dla rodziców.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password