Strzałka

Pierwsze książeczki dla dzieci i niemowląt - czym się kierować przy wyborze odpowiedniej książeczki?

   29.04.2022
Pierwsze książeczki dla dzieci i niemowląt - czym się kierować przy wyborze odpowiedniej książeczki?

Książki to przyjaciele dziecka od najmłodszych lat i świetny pomysł na prezent! Jak ją dobrać do wieku malucha? Sprawdź! 

Przygodę z czytelnictwem można śmiało zaczynać już w wieku niemowlęcym! Tylko co będzie lepsze dla bardzo małego czytelnika? Może książeczka sensoryczna? A dla kilkulatka? Może książeczki o zwierzętach dla dzieci? Na rynku obecnie jest naprawdę wielki wybór. Oczywiście, należy dobrać je do wieku dziecka i właśnie to zazwyczaj przysparza największych problemów. Mniejszy kłopot mają rodzice, którzy obserwują tempo rozwoju swojego dziecka. Jeśli jednak chcecie kupić książeczkę na prezent, sprawa się komplikuje. Jeśli jesteś rodzicem i szukasz inspiracji, albo zamierzasz obdarować dziecko bliskich lub przyjaciół, koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

Książeczki dla dzieci - jak dopasować je do wieku i potrzeb? 

Czytanie na każdym etapie rozwoju wygląda inaczej. Oczywiście w przypadku niemowlaka i kilkulatka nie można mówić o pełnoprawnym czytelnictwie, na to przyjdzie czas później. 

Możesz jednak być pewny, że dziecko oswojone od najmłodszych lat z książką, takie, które słucha bajek czytanych przez rodzica na dobranoc, szybciej nauczy się samodzielnie czytać, a następnie sięgnie po książkę dla przyjemności.

Dobrze, ale od czego zacząć? Oto krótka ściąga, która pokaże Ci, co jest najważniejsze w danym etapie rozwoju dziecka:     

 

  • Niemowlę - rozwija małą motorykę. Dziecko uczy się przez dotyk, smak, zapach. Od 2. miesiąca zaczyna interesować się otoczeniem, obserwuje, patrzy na twarze rodziców i zwraca uwagę na kolory. Od szóstego miesiąca maluch kojarzy fakty, a od ósmego zaczyna gaworzyć. Pod koniec okresu niemowlęcego, niektóre dzieci uczą się mówić. 

  • Dziecko w wieku 1-2 lata - to nadal maluch, ale już odrobinę starszy. Wydłuża się czas, w którym dziecko może skupić uwagę. Rocznemu dziecku i dwulatkowi można już czytać obszerniejsze historyjki i zależnie od tempa rozwoju dziecka uczyć mowy lub poszerzać jego zasób słownictwa. Warto wziąć pod uwagę problemy, które (tak, tak!) pojawiają się w tym okresie, czyli bunt dwulatka oraz nauka emocji. Dobrym pomysłem będą książeczki, które pokazują emocje i to, jak sobie z nimi poradzić, jak na przykład  “Kiedy nadchodzi smutek” albo “Feluś i Gucio poznają emocje”.

  • Dziecko w wieku 3-4 lata - to wiek pytań i poszukiwania odpowiedzi oraz pomieszania fantazji z rzeczywistością. Pojawiają się pytania o to “Skąd się wziąłem/wzięłam”  Przy takich niejednokrotnie kłopotliwych pytaniach pomocne mogą być opowieści, które w zabawny i zrozumiały dla dziecka sposób “odpowiedzą” na te pytania za rodzica, jak na przykład “O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” Ogółem na tym etapie najlepiej sprawdzą się książeczki edukacyjne i oczywiście bajki, ale pamiętaj, by ostrożnie dobierać ich tematykę, tak, żeby potwór z szafy albo inny duszek występujący w z pozoru niewinnej bajeczce nie przestraszył malucha. 

  • Pięciolatek - w tym wieku, można już wprowadzić pierwsze “poważniejsze” książeczki z historiami i wyraźnie zarysowaną fabułą. W tym wieku mały poszukiwacz, często uważa się za najważniejszego na świecie. Tymczasem rodzice pięciolatków najczęściej decydują się na drugie dziecko. Dlatego też, dobrym prezentem dla dziecka w tym wieku będą historie o dobrych relacjach między rodzeństwem, które pokażą, że braciszek czy siostrzyczka nie zabiorą całej uwagi i miłości. 

Książeczki dla niemowlaka - jakie będą najlepsze?

Już wiesz, jak rozwija się niemowlę - co dalej? Jak dobrać odpowiednią książeczkę? Już podpowiadamy! W przypadku bobasa najlepiej sprawdzą się książeczki stymulujące zmysły takie jak dotyk, wzrok, słuch i smak, a pod koniec okresu niemowlęcego krótkie historyjki edukacyjne, które ułatwią naukę mowy przyszłemu czytelnikowi. 

Książeczka sensoryczna - rozwija zmysły 

Pomysłem godnym polecenia dla niemowlęcia są książeczki sensoryczne. Dzięki atrakcyjnym elementom, świetnie stymulują rozwój dziecka i dostarczają bodźców:   

  • wzrokowych,

  • słuchowych,

  • dotykowych.

Książeczki sensoryczne poprawiają także zdolności motoryczne oraz koordynację oko-ręka. Sprawdzą się doskonale w przypadku maluchów do 6. miesiąca życia. 

Dla młodszych dzieci, takich, które jeszcze nie opanowały samodzielnego siadania, idealna będzie książeczka do łóżeczka, która pomoże dziecku:

  • stymulować zmysły  już od pierwszych dni,

  • rozwinąć małą motorykę w integracji sensorycznej,

  • wyciszyć się przed drzemką.

To kolorowa książeczka, którą można obserwować, chwytać i bawić się wystającymi tasiemkami. Zapewni maluchowi doskonałą zabawę na długi czas, a rodzicom chwilę odpoczynku.    

Seria Pucio - książeczki edukacyjne

Dzieci szybko rosną i ani się obejrzysz, a zacznie się przygoda z nauką mowy. Pierwsze sygnały to gaworzenie i naśladowanie dźwięków, a potem wypowiada pierwsze wzruszające słowa “mama” i “tata.” Na tym etapie można już wprowadzać książeczki, które poprzez zabawę będą stymulowały naukę mowy. 

Polecamy serię Pucio, bardzo lubianą przez mamy i rekomendowaną przez logopedów. Jej bohaterem jest mały chłopczyk uczący się mowy, poznający samogłoski, gesty i dźwięki - dokładnie jak twoje dziecko!    

W serii znajdziesz takie tytuły jak “Pucio zabawy gestem i dźwiękiem”, “Pucio uczy się mówić” czy Pucio w mieście”

Książeczki o zwierzętach dla dzieci - znane i nieznane  

Nie możemy oczywiście zapomnieć o nieśmiertelnych bajeczkach o zwierzętach znanych od pokoleń. Dzieciństwo nie byłoby pełne bez rymowanek o Kaczce Dziwaczce albo Hipopotamie. Dlatego do kanonu literatury dziecięcej bezsprzecznie trzeba zaliczyć wiersze Jana Brzechwy.  

Oczywiście po lekturze bajeczek, w których kaczki noszą czubek z kokardą, żabki przeglądają się w lusterkach, a żuki stukają w okienka i proszą o rękę biedronki, warto pokazać małemu odkrywcy, że świat przyrody jest czasem o wiele bardziej interesujący niż świat fantazji. Czy umiesz odpowiedzieć na pytanie dlaczego psy zostawiają mokre ślady łap? Albo czemu świnie taplają się w błocie i dlaczego króliki ciągle poruszają nosem? A żaba, jak słyszy chociaż nie ma uszu? I ty i Twoje dziecko możecie się tego dowiedzieć z arcyciekawej książki z serii “Jak to działa”.  

Mamy nadzieję, że już wiesz jak wybierać książeczki dla dzieci, tak by były dopasowane do wieku i aktualnych potrzeb. W przypadku niemowlęcia będą to przede wszystkim książeczki sensoryczne oraz takie, które pomogą maluchowi rozwinąć aparat mowy. W późniejszym wieku pamiętaj, by kierować się przede wszystkim gustem obdarowywanego dziecka. Dowiedz się czy lubi konie, może interesuje się kosmosem, a może tańcem? Błędem jest także kupowanie zbyt poważnych książek w nadziei, że maluch za kilka lat do nich “dorośnie”. Jeśli nadal nie masz pomysłu, albo nie możesz dowiedzieć się co lubi mały człowiek, którego chcesz obdarować, bezpiecznie będzie postawić na książeczki o zwierzętach dla dzieci. Na elemele.com.pl znajdziesz wiele poprozycji czytelniczych dla dzieci w każdym wieku oraz rodziców na wszystkich etapach drogi.  

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password