Strzałka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt

Najlepsze zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt
   12.10.2023
Najlepsze zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt

Zabawki sensoryczne stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców. Ale czym dokładnie jest zabawka sensoryczna? Co to jest zabawka sensoryczna?


Zabawka sensoryczna to w prostych słowach rodzaj zabawki zaprojektowanej do pobudzania jednego lub więcej zmysłów - wzroku, słuchu, dotyku, smaku lub węchu. Od kulek o różnej fakturze, przez instrumenty muzyczne po pachnącą plastelinę i zabawki stymulujące wzrok, istnieje szeroki wybór zabawek sensorycznych, które odpowiadają różnym potrzebom i preferencjom sensorycznym. W czym pomagają zabawki sensoryczne?


Zabawki sensoryczne są szczególnie korzystne dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego oraz dzieci ze spektrum autyzmu. Badania wskazują jednak, że tego rodzaju zabawki wspierają ogólny rozwój u wszystkich dzieci. Co rozwijają zabawy sensoryczne?

Przede wszystkim, pomagają wzmacniać doświadczenia sensoryczne dziecka, umożliwiając mu odkrywanie i rozumienie świata w bardziej praktyczny i interaktywny sposób. Zabawki te mają pozytywny wpływ na naukę, kreatywność i ogólne samopoczucie dzieci.


Od jakiego wieku można stosować zabawki sensoryczne?


Zabawki sensoryczne są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, w zależności od ich rozwoju i umiejętności. Ogólnie rzecz biorąc, można zacząć używać zabawek sensorycznych od momentu, kiedy dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i zaczyna eksplorować różne przedmioty. To zwykle ma miejsce w okolicach 3-6 miesiąca życia.


Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, od jakiego wieku można stosować zabawki sensoryczne. Każde dziecko rozwija się indywidualnie i ma swoje własne tempo rozwoju. Ważne jest, aby obserwować dziecko i dostosowywać zabawki do jego umiejętności i zainteresowań. Przed zakupem zabawki sensorycznej zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące wieku, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla danego dziecka.


Zabawki sensoryczne dla niemowląt


W okresie niemowlęcym dziecko zaczyna rozwijać swoje zmysły, takie jak dotyk, słuch, wzrok i smak. Zabawki sensoryczne dla niemowląt mogą pomóc w stymulowaniu tych zmysłów i rozwijaniu umiejętności poznawczych. Mogą to być miękkie pluszowe zabawki, które dziecko może dotykać i przytulać, zabawki dźwiękowe, które reagują na dotyk lub zabawki kontrastowe, które pomagają rozwijać wzrok.

Kontrastowe zabawki sensoryczne dla niemowląt

Zabawki sensoryczne z kontrastowymi, czarno-białymi paskami są nie tylko atrakcyjne dla niemowląt, ale również wspierają ich rozwój wzrokowy. To doskonałe narzędzie, które pomaga dzieciom w poznawaniu świata i rozwijaniu zdolności percepcyjnych już od najmłodszych lat.


Jedną z takich zabawek może być specjalna książeczka kontrastowa, która zawiera obrazy czarno-białych pasków. Niemowlę może oglądać te kontrasty, a rodzic może jednocześnie czytać mu opowieści. To nie tylko rozwija wzrok, ale również zachęca do nauki mowy.


Kolejną zabawką, która rozwija wzrok dziecka, mogą być zwierzątka kontrastowe. Mogą mieć czarne i białe wzory na swoim ciele, co przyciąga uwagę niemowlęcia. Dzięki nim dziecko może się bawić, jednocześnie rozwijając swoje zdolności percepcyjne.

Zabawki sensoryczne dla dzieci


Wraz z rozwojem dziecka można wprowadzać coraz bardziej zaawansowane zabawki sensoryczne. Na przykład, w wieku około 1-2 lat dziecko może zacząć korzystać z zabawek manipulacyjnych, które wymagają bardziej precyzyjnych ruchów rąk i palców. Zabawki takie jak klocki, układanki lub zestawy do tworzenia, które angażują motorykę małą, mogą być świetnym wyborem.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password