Strzałka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunchboxa dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunchboxa dla dziecka?
   18.09.2023
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunchboxa dla dziecka?

Lunchbox dla dzieci to podstawowe wyposażenie każdego przedszkolaka, ucznia czy małego podróżnika. Odpowiednio dobrane pudełko sprawia, że odżywianie naszego malucha staje się bardziej zbilansowane. Poza tym, drugie śniadanie i przekąski nie muszą się rozsypywać w plecaku lub roztapiać. Na rynku istnieje ogromny wybór przeróżnych lunchboxów, termosów czy innych akcesoriów przeznaczonych do przechowywania jedzenia. Co brać pod uwagę podczas kupowania śniadaniówki dla dziecka? Które z nich są najbardziej praktyczne i jak wybrać najlepszy model? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Lunchbox dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry lunchbox dla dziecka to przede wszystkim bezpieczeństwo podczas użytkowania. Dlatego wybierając produkt, który ma kontakt z żywnością, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Kupując śniadaniówkę dla swojego malucha koniecznie wybieraj produkty, które nie zawierają BPA oraz ftalanów, czyli toksycznych substancji chemicznych. BPA podczas podgrzewania przenika do żywności i może szkodzić zdrowiu, dlatego ostrożnie podchodź do zakupu każdego produktu.

Oprócz tego, warto postawić na funkcjonalność lunchboxa. Każde dziecko będzie mieć inne potrzeby, dlatego umiejętne dobranie gadżetu powinno przebiegać według kilku kryteriów: 

  • wielkość,
  • kształt,
  • obecność przegródek,
  • dodatkowe akcesoria, np. sztućce,
  • design.

Każda cecha wymaga doprecyzowania, dlatego przyjrzyjmy się teraz wszystkim elementom z osobna. 

Wielkość lunchboxa

W zależności od tego, czy Twój maluch chodzi do przedszkola, czy szkoły, jego plan zajęć może wyglądać inaczej. Dzieci uczęszczające do przedszkola oraz będące uczniami klas 1-3 zazwyczaj kończą zajęcia szybciej, niż starszaki. Dlatego mała lub średniej wielkości śniadaniówka w zupełności powinna wystarczyć. Jej zadaniem będzie pomieścić drobne, zdrowe przekąski, np. owoc lub orzechy.  

W sytuacji, gdy dziecko spędza w szkole 6-8 godzin, warto zaopatrzyć je w większą śniadaniówkę. W tym przypadku najlepiej sprawdza się szczelny lunchbox z przegródkami. Pomieści on większe ilości jedzenia i pozwoli oddzielić kanapki od małych, zdrowych przekąsek. 

Kształt śniadaniówki 

Jeśli wielkość lunchboxa jest już wybrana, czas na odpowiedni kształt. Śniadaniówki występują najczęściej w wersji owalnej, prostokątnej, kwadratowej lub wysokiej. Kształt powinien być dopasowany do plecaka lub tornistra dziecka. Wszystko zależy od tego, czy torba posiada wewnętrzne kieszenie, a jeśli tak to jakiej wielkości. Podczas zakupów warto przymierzyć lunchbox i sprawdzić, który kształt najlepiej wpasowuje się w przegródki plecaka.

Przegródki

                                                                        

Lunchbox z przegródkami dla dzieci to najbardziej polecana forma śniadaniówki. Przegródki nie tylko porządkują i zabezpieczają jedzenie, ale umożliwiają przygotowanie maluchowi bardziej zbilansowany posiłek. Dzięki wydzielonym miejscom o różnej wielkości można wyprawić dziecko do szkoły z kanapką, sałatką, tortillą, owocami, orzechami czy zdrowymi ciasteczkami. Szczelny lunchbox z przegródkami to gwarancja pysznego, świeżego jedzenia nawet po kilku godzinach spoczywania w plecaku.

Dodatkowe akcesoria – pożyteczne czy zbędne?

Jeśli dziecko dostaje do szkoły jogurty czy sałatki, to kolorowe, wielorazowe sztućce są niezbędne do spożycia posiłku. Mając do wyboru lunchbox z takimi akcesoriami warto to wykorzystać, aby nie kupować później jednorazowych sztućców. Takie akcesoria są lekkie i poręczne, więc nie będą stanowić dla dziecka problemu w dźwiganiu. Warto dodać, że często przydają się podróży, np. podczas wycieczki szkolnej lub rodzinnego wypadu.

Ciekawy design – najważniejsza sprawa dla dziecka

Ładny kolor, wzór czy naklejka na lunchboxie to zdecydowanie najważniejsza rzecz, którą bierze pod uwagę maluch. Śniadaniówka to bowiem reprezentacja zainteresowań i upodobań malca. Na szczęście na rynku istnieje nieskończona liczba różnych modeli lunchboxów. Są one projektowane specjalnie pod płeć, jak i bardziej uniwersalne. Pamiętaj jednak, że to dziecko ma decydujące zdanie w kwestii wyboru.

Jak wybrać śniadaniówkę dla przedszkolaka - podsumowanie

Dobry lunchbox dla dziecka to ważne wyposażenie, które wpływa na bezpieczne i wygodne przechowywanie jedzenia. Wybierając odpowiednią śniadaniówkę, zwracaj uwagę na materiał, wielkość, kształt, przegródki oraz dodatkowe akcesoria. Design jest również ważny, ponieważ ma wpływ na zainteresowanie dziecka produktem. Warto również upewnić się, że lunchbox jest wolny od toksycznych substancji, takich jak BPA czy ftalany. Dzięki odpowiedniemu wyborowi, lunchbox stanie się nie tylko praktycznym narzędziem do przechowywania jedzenia, ale także ciekawym elementem, który zachęci dziecko do spożywania posiłków w szkole.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password