Strzałka

Kiedy dziecko zaczyna raczkować… - najlepsze zabawki dla raczkującego dziecka

   27.04.2022
Kiedy dziecko zaczyna raczkować… - najlepsze zabawki dla raczkującego dziecka

Jak nauczyć dziecko raczkować? Jakie zabawki do raczkowania będą najlepsze? Nurtują Cię te pytania? Zobacz nasze pomysły! 

Twoje dziecko zaczyna “przygodę z chodzeniem”, a Ty chcesz mu w tym pomóc? Wiesz na pewno, że nauka na  tym etapie to przede wszystkim poznawanie świata przez dotyk, słuch i smak. Dlatego powstały zabawki do nauki raczkowania

Jak wybrać najlepszą? To całkiem spora i dość specyficzna grupa, która obejmuje wszystkie miękkie maskotki jeżdżące oraz edukacyjne. W niej znajdziesz także pchacze do nauki chodzenia albo wózki. Jak się połapać w takiej obfitości? Przeczytaj nasze wskazówki i wybierz idealny produkt dla Twojego dziecka! 

Jak nauczyć dziecko raczkować? 

Siódmy albo ósmy miesiąc życia to czas, kiedy Maluch zaczyna raczkować. Nie ma powodów do obaw, jeśli zajmie mu to nieco dłużej, bo każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre mogą też przeskakiwać etap czworakowania i od razu wstawać na nóżki. 

W obu przypadkach warto jednak zachęcać maluszka do raczkowania, bo ta umiejętność pomaga mu rozwijać obie półkule mózgowe, wzmacnia układ mięśniowo-kostny oraz stymuluje zmysły. 

Powstaje więc pytanie: “Jak nauczyć dziecko raczkować i czy można je do tego zachęcać?” Zdecydowanie tak! Oto lista rzeczy, które pomogą Twojemu dziecku w nauce raczkowania: 

  1. Miękkie, niezbyt śliskie podłoże, na przykład mata czy dywan.
  2. Przebywanie na podłodze albo na macie piankowej. 
  3. Naśladowanie mamy i taty, czyli raczkowanie z dzieckiem.
  4. Odpowiednie zabawki do raczkowania

To ostatnie jest najważniejsze i może odegrać kluczową rolę! W końcu mały człowiek uczy się przez zabawę i jeśli będzie zaciekawiony, a przede wszystkim zadowolony, z pewnością szybko się wszystkiego nauczy. Jakie zabawki będą pomocne? 

Zabawki do raczkowania i nauki chodzenia  

Pierwszy etap - raczkowanie 

Maluszek zaczyna od raczkowania i na tym etapie najlepiej sprawdzą się zabawki, które można toczyć po ziemi i takie, które trzeba łapać. Dobrym przykładem zabawki, która zachęci Malucha do samodzielnego przemieszczania jest kostka aktywizująca Little Goose. Dzięki niej Twoje dziecko odkrywa różne faktury materiału, ćwiczy chwyt oraz motorykę. Jak się nią bawić? Możecie wspólnie toczyć ją po podłodze! Elementy takie jak lusterko czy wystające tasiemki z pewnością zachęcą małego odkrywcę do podążania za kostką.   

Drugim, naszym zdaniem świetnym pomysłem są piękne i milutkie zabawki, które dodatkowo intrygują i pobudzają do aktywności. To na przykład wędrujący kotek od B.Toys. Ten kolorowy słodziak pomoże Twojemu dziecku rozwijać motorykę i koordynację oraz zmysły takie jak słuch, wzrok i dotyk. Miauczący kociak będzie towarzyszył Twojemu dziecku w nauce raczkowania. 

Drugi etap - chodzenie 

Większość dzieci zaczyna chodzić około dwunastego i piętnastego miesiąca życia. Na tym etapie sprawdzą się takie zabawki, które można popychać albo ciągnąć za sobą i oprzeć się na nich w razie zagrożenia wywrotką. Taką rolę spełniają wózki i pchacze, które szerzej omówimy w dalszej części artykułu.    

Zabawki do nauki raczkowania - cel, motywacja i ciekawość

W procesie nauki raczkowania, a potem chodzenia, sporą rolę odgrywa ciekawość świata oraz motywacja i cel. Możesz spróbować małego przekupstwa, żeby zachęcić dziecko do samodzielnego poruszania: połóż ciasteczko albo chrupkę na dłoni i niech maluch do Ciebie podejdzie.

Świetnym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w zabawki, które zachęcają do odkrywczej zabawy, jak na przykład Muzyczny Ślimak, który cieszy się uznaniem wśród mam. To pomysłowe połączenie jeżdżącej i grającej zabawki oraz układanki z wieloma kształtami i piszczałką. Możecie się nim bawić na dwa sposoby, poznawać kształty i kolory umieszczone w muszelce, albo gonić ślimaka, który jeżdżąc wygrywa wesołą melodię. 

Zabawka do raczkowania - czy istnieje idealna? 

Każde dziecko jest inne i każde ma inne gusta, dlatego nie ma takiej zabawki, która spodobałaby się każdemu. Dla jednego malucha interesująca będzie elektroniczna zabawka żywych kolorach i o ciekawym kształcie, inny będzie wolał miękką albo zupełnie prostą i domowej roboty. Eksperymentuj! 

W wyborze zabawek dla Twojego dziecka kieruj się jednak uniwersalnymi zasadami. Oto one:

  • Każda zabawka musi zostać sprawdzona i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Takim gwarantem jest certyfikat CE. 
  • Powinna być starannie wykonana i wolna od szkodliwych substancji.
  • Pod żadnym pozorem nie może mieć ostrych krawędzi, ani elementów, które mogłyby zostać oderwane i połknięte. 

Pchacz do nauki chodzenia - na dalsze etapy nauki 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, maluch może rozpocząć przygodę z chodzeniem od raczkowania, ale nie musi. Jeśli Twoje dziecko od razu dźwiga się na nóżki i próbuje chodzić, trzymając się krawędzi mebli czy prętów łóżeczka, nie musisz się martwić. Możesz zachęcać je do raczkowania, ale jeśli widzisz, że dziecko nie przejawia zainteresowania tą czynnością, nie ma potrzeby go do tego zmuszać. 

Zamiast tego, możesz wesprzeć rozwój psychoruchowy pociechy kupując mu odpowiednio stymulujące zabawki, takie jak pchacze albo wózki. Świetną zabawką dla ambitnego odkrywcy będzie pchacz Janod w kształcie kota. Jego wesołe kolory i kilka dodatkowych atrakcji oraz stabilna konstrukcja pomogą Twojemu dziecku bezpiecznie poznawać otoczenie na własną rękę i rozwijać percepcję. Pchacz został wyposażone w trzy ścianki z drewna. Przednia to buzia kota w kolorach pomarańczowym, żółtym i niebieskim. Dwie pozostałe to przestrzeń do zabawy czyli toru-zjeżdżalni, sortera, obracanych elementów oraz kół zębatek. Twoje dziecko może przesuwać klocki po pętlach, uczyć się kolorów i rozróżniania kształtów. Kółka pchacza zostały wykończone gumą, dzięki czemu są stabilne i nie rysują podłogi. Ta zabawka z pewnością tak szybko się nie znudzi! 

Odpowiedź na pytanie; jak nauczyć dziecko raczkować? Jest prosta! Przez zabawę! Mamy nadzieję, że już wiesz jak zachęcić małego odkrywcę do samodzielnego eksplorowania domu i jakie zabawki do raczkowania czy pchacze do nauki chodzenia będą pomocne dla Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, by niczego nie przyspieszać, jeśli bobas nie ma wystarczająco dużo siły, żeby samodzielnie wspinać się i wstawać na nóżki, nie zmuszaj go do tego. Zabawki do nauki raczkowania powinny także być czymś, co pomaga dziecku, skupia jego uwagę, ale nie męczy ani nie stresuje malucha. W przypadku tych grających, takich jak na przykład muzyczny ślimak, które mogą przestraszyć, warto na początku oswoić dziecko z prezentem. 

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password